Windows Otomatik Ön Bellek Temizleme

Windows Otomatik Ön Bellek Nasıl Temizlenir ?

SSD disklerin hayatımıza girmesiyle birlikte bellek boyutlarımız haliyle düştü ortalama SSD kullanıcısı 128GB’lık bir bellek ile kullandığı programlar adobe programları, oyunlar, tarayıcı vb. derken windows’un ön belleği haliyle doluyor ve C diskinde boş alan olmadığı için çalıştırmanıza izin vermeyebilir. Ön belleği silmenin farklı yöntemleri var. Bu yazımda otomatik önbellekleme nasıl silinir onu anlatacağım.

İlk Önce Windows + R komutunu kullanarak Çalıştır penceresini açıyoruz karşımıza gelen ekrana “appdata” yazıyoruz. Açılan klasöre sırasıyla ” C:\Users\KULLANICI ADI\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs

Daha sonra masaüstüne yeni bir metin belgesi açarak içerisine ;

rd %temp% /s /q
md %temp%

yazıp farklı kaydet diyip dosya uzantısını .bat olarak kaydediyoruz. ” Örn; cleantemp.bat ” kaydettiğimiz dosyayı ” C:\Users\KULLANICI ADI\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs ” içerisine atıyoruz. Artık bilgisayarımız her yeniden açtığımızda otomatik olarak ön bellek temizleme işlemi gerçekleşecek.

Peki bu komutlar nereyi siliyor ?

Bunu görmek için Windows + R komutu çalıştır ekranına ” %temp% ” yazıp açıyoruz. (C:\Users\KULLANICI ADI\AppData\Local\Temp) bu şekilde de ön bellek klasörünü açabiliriz.
Burada gördüğünüz tüm dosyalar windowsun önbelleğine almış olduğu dosyalardır. Ellede silebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.