Camera Raw ve Lightroom’da LUT Oluşturmak

Öncelikle LUT kelimesinin sözlüksel açıklaması kısaca;

LUT, dijital videoyu oluşturan RGB renk kanallarındaki bir değeri, matematiksel hesaplama olmaksızın başka bir değere dönüştüren  araçtır.
Detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.oktostore.com/blog/lut-nedir/

Video işine merak duymamdan dolayı, çekilen görüntülerin daha canlı veya daha sinematik nasıl yapabilirim konusuna değindim. Her seferinde videoya ayrı renklendirme yapıp uzun vakitler ayırmak yerine LUT dosyasını keşfederek başladım. Asıl kullanım amacı, Log modunda çekilen görüntülerin Referans Monitöre tanımlanacak renk profili ile Kameranın Kelvin, ISO ve Diyagram ayarlarını düzgün şekilde yapmamızı sağlamış oluyor. Bu profil LUT’ları aynı zamanda Color Correction yazılımların üzerinde de mevcut, güncel versiyonlarını kamera üretici firmaların web sayfalarından indirilerek, renklendirme yazılımı üzerine yükleyebilir. Kameradan gelen LOG‘lu videoları en doğru renklerini görmemizi sağlar.

Sıklıkla Raw fotoğraf işlememden dolayı kullandığım severek kullandığım Camera Raw ve Lightroom da ki pratiklik ve hızlı renkleri istiyorum.

Bunun için IWLTBAP LUT Generator adında harika bir program ile hızlıca kendi LUT Profilimizi oluşturabileceğiz. (Windows ve Mac versiyonu bulunmaktadır.)

  1. İlk önce renklendirme yapacağımız programda (Premiere, Final Cut gibi…) videomuzu açıyoruz.
  2. Videodan beğendiğimiz bir kareyi *.JPG veya *.PNG olarak tek kareyi dışarı aktarıyoruz.
  3. Dışarı aktardığımız görüntüyü Lightroom veya Photoshop (Camera Raw) eklentisi ile açıyoruz. Ben Camera Raw kullandım.
  4. Gerekli renklendirme ayarlarını yaptıktan sonra (Presets) sekmesinden New Presets tıklayıp tüm ayarlarımızı hazır CameraRaw ayarı olarak kaydediyoruz.
  5. IWLTBAP Lut Generator programını açıp, Generate a HALD a tıklayıp oluşan “Neutral-512.png” adındaki dosyayı tekrar Photoshop Camera Raw eklentisi ile açıyoruz.
  6. Camera Raw Presets gelerek kaydetmiş olduğumuz ayarları Neutral-512.png adındaki görüntüye uygulayıp *.PNG formatında kaydediyoruz.
  7. IWLTBAP Lut Generator programını tekrar açıyoruz. Convert to CUBE tıklayıp en son kaydetmiş olduğumuz Neutral-512.png görüntüsünü seçiyoruz.
  8. Vee karşımızda *.CUBE adında bir dosyamız oluşuyor. (doğru tabirse LUT dosyamız.)

Final Cut üzerinden videoya Custom LUT efektini seçip kaydettiğimiz profili uygulayıp işlemi bitiriyoruz. İşte bu kadar kolay.

Liste; 2. Madde Ekran Görüntüsü
Liste; 3. Madde Ekran Görüntüsü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.