Resim Dosyası İçerisine Farklı Dosya Saklama

Resim Dosyası İçerisine Farklı Dosya Nasıl Saklanır ?

Windows XP zamanlarında sıklıkla karşılaşılan virüs sorunlarının temelinde bu taktik yatıyordu. Bir resim dosyası (*.jpg, *.png, *.gif, *.bmp vb…) uzantılarının içerisine yerleştirilen zararlı yazılımlar işletim sistemimizin ayarlarıyla oynayabiliyordu. Bizlerde masumane her fotoğraf veya dosyayı açarak bu yazılımların bulaşmasına izin veriyorduk. Günümüzde artık öyle bir sorun yok güncel bir işletim sisteminiz varsa casus yazılımların %90’ından kurtulmuş %10’uda bilinçli kullanıcıya kalmıştır.

Peki resim dosyası içerisine farklı uzantıda dosya nasıl saklanır ?

 1. Adım
  Masaüstüne yeni bir klasör açarak içerisine bir adet resim dosyası ve saklamak istediğimiz farklı uzantıdaki dosyayı oluşturuyoruz.
 2. Adım
  Windows + R
  Komutunu kullanarak veya windows 10 için başlat butonuna sağ tıklayıp çalıştır sekmesine tıklıyoruz. (Daha kolay yolu oluşturduğumuz klasöre SHİFT tuşuna basılı tutarak sağ tıklıyoruz. Açılan sekmeden, komut penceresini burada aç diyoruz.(Bu şekilde açarsak 5.Adımdan devam edebiliriz.)) Açılan komut satırına cmd yazıp tamam diyoruz.
 3. Adım
  Gelen komut sistemiyle önce masaüstüne ulaşamamız gerekiyor bunun için ; ” cd /d \Users\Kullanıcı\Desktop
 4. Adım
  Oluşturduğumuz klasörü açıyoruz ” cd Oluşturduğumuz Klasör Adı
 5. Adım
  Klasör içerisindeki dosyaları listelemek, bunun için ” dir /w/a ” komutunu kullanıyoruz.
 6. Son Adım
  Listelenen ekrandan klasör içerisinde daha önceden oluşturmuş olduğumuz “gizli-dosya.txt ve ornek.jpg” karşımıza geldi burada yapmak istediğimiz ornek.jpg resim dosyasının içerisinde gizli-dosya.txt dosyamızı gizlemek. Bunun için ; ” copy /b ResimDosyan.jpg + GizlemekIstedigin.txt

İşlemimizi başarıyla tamamladık. Peki gizlediğimiz dosyayı nasıl görüntüleyebiliriz ? Bunun için en basit yöntem bilgisayarımızda Winrar uygulamasının kurulu olması. Gizlediğiniz dosyaya sağ tıklayıp birlikte aç diyerek Winrar ile açın işlem bu kadar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.