Windows Otomatik Ön Bellek Temizleme

SSD disklerin hayatımıza girmesiyle birlikte bellek boyutlarımız haliyle düştü ortalama SSD kullanıcısı 128GB’lık bir bellek ile kullandığı programlar adobe programları, oyunlar, tarayıcı vb. derken windows’un ön belleği haliyle doluyor ve C diskinde boş alan olmadığı için çalıştırmanıza izin vermeyebilir. Ön belleği silmenin farklı yöntemleri var. Bu yazımda otomatik önbellekleme nasıl silinir onu anlatacağım.

İlk Önce Windows + R komutunu kullanarak Çalıştır penceresini açıyoruz karşımıza gelen ekrana “appdata” yazıyoruz. Açılan klasöre sırasıyla ” C:\Users\KULLANICI ADI\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs

Daha sonra masaüstüne yeni bir metin belgesi açarak içerisine ;

rd %temp% /s /q
md %temp%

yazıp farklı kaydet diyip dosya uzantısını .bat olarak kaydediyoruz. ” Örn; cleantemp.bat ” kaydettiğimiz dosyayı ” C:\Users\KULLANICI ADI\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs ” içerisine atıyoruz. Artık bilgisayarımız her yeniden açtığımızda otomatik olarak ön bellek temizleme işlemi gerçekleşecek.

Peki bu komutlar nereyi siliyor ?

Bunu görmek için Windows + R komutu çalıştır ekranına ” %temp% ” yazıp açıyoruz. (C:\Users\KULLANICI ADI\AppData\Local\Temp) bu şekilde de ön bellek klasörünü açabiliriz.
Burada gördüğünüz tüm dosyalar windowsun önbelleğine almış olduğu dosyalardır. Ellede silebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.